חיפוש

כל המידע לקראת ניתוח החלפת ירך

ניתוח החלפת מפרק הירך עשוי לתת תקווה עבור אלו הסובלים מכאבים חמורים בירך ומבעיות ניידות. הליך זה כולל החלפת מפרק הירך הפגוע בשתל תותב, בעזרתו ניתן לחזור לשגרה עם כאב מופחת ותפקוד משופר. אם אתם עומדים לפני ניתוח להחלפת מפרק ירך, המאמר הזה הוא בדיוק עבורכם.

 

שלב 1 – הבנת הצורך בניתוח

ניתוח החלפת ירך הופך לשיקול מרכזי כאשר טיפולים אחרים (כמו תרופות או פיזיותרפיה) לא מצליחים להקל על הכאב ולשפר את הניידות. הסיבות הנפוצות כוללות דלקת מפרקים ניוונית, דלקת מפרקים שגרונית או פציעה בירך. הערכה יסודית על ידי אורתופד, הכוללת צילומי רנטגן ובדיקות גופניות, קובעת את נחיצות הניתוח.

ניתוח ירך

 

שלב 2 – הכנה לניתוח

לאחר קבלת ההחלטה שאין מנוס מניתוח החלפת ירך, ההכנה היא המפתח. זה כולל:

  • הערכה רפואית: בדיקת בריאות מקיפה להערכת כשירות לניתוח.
  • התאמת תרופות: סקירה והתאמת תרופות שעלולות להפריע לניתוח או להתאוששות.
  • שינויים באורח החיים: בכדי לשפר את תוצאות ההתאוששות, מומלץ להפסיק לעשן ולהפחית בכמויות האלכוהול.
  • הכנת סביבת המחייה הביתית: מושב אסלה מוגבה, כיסא מקלחת או מוטות אחיזה נחוצים לעזרה בניידות בתוך המרחב הביתי ולמניעת תאונות ונפילות מיותרות בזמן ההתאוששות.

 

 

שלב 3 – הניתוח עצמו

ניתוח החלפת ירך אורך בדרך כלל מספר שעות. בתחילת הניתוח המטופל מורדם בהרדמה מאלה ובחלק מהמקרים, ישנו צרוך בהרדמה אפידורלית של עמוד השדרה בלבד. לאחר מכן, מוסרים עצם וסחוס פגומים מהאזור השחוק. אלו מוחלפים בתותב בעצם האגן ובכדור מתכת או קרמי המותאם לעצם הירך. לאחר החלפה מוצלחת של המפרק, האזור נתפר והמטופל נשלח להתאוששות.

הערכה רפואית

 

שלב 4 – התאוששות לאחר הניתוח

ההתאוששות הראשונית לאחר ניתוח החלפת ירך כוללת מספר ימי אשפוז בבית החולים, כאשר הניידות של המטופל מוחזרת בהדרגה. היבטים מרכזיים בזמן האשפוז כוללים:

  • טיפול בכאב בעזרת תרופות
  • פיזיותרפיה: תנועה וטיפול מוקדמים הם חיוניים להחלמה. תהליך זה כולל תרגילים לשיפור תפקוד המפרקים וחיזוק השרירים.
  • מניעת סיבוכים: הצוות הרפואי נוקט באמצעים בכדי למנוע קרישי דם ועוקב אחר סימני זיהום.

 

 

שלב 5 – שיקום והתאוששות ביתית

ההחלמה מניתוח החלפת ירך נמשכת גם בבית תוך התמקדות בשיקום. שלב זה חיוני להחזרת הכוח והניידות של המטופל. בשלב זה מעודדים את המטופל לעסוק בתרגילים גופניים, להשתתף במפגשי פיזיותרפיה ולחזור בהדרגה לפעילויות יומיומיות. החלמה מלאה עשויה להימשך מספר חודשים, אך בדרך כלל ניתן להבחין בשיפורים הרבה יותר מוקדם.

 

ניתוח החלפת ירך בקצרה

ניתוח החלפת ירך הוא הליך משמעותי אך מוצלח ביותר שעשוי לשפר באופן דרמטי את איכות החיים עבור אלו הסובלים בעיות חמורות בירך. על ידי הבנה והכנה קפדנית לכל שלב בתהליך, המטופלים יכולים לצלוח את הניתוח שלהם בבטחה ולצפות לעתיד ורוד עם ניידות רבה יותר ופחות כאב.

התאוששות ביתית

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא