חיפוש

צעד ראשון כצעד הסלסה – איך תעזרו לו להתחיל ללכת

המעבר בין זחילה, עמידה והליכה עלול להיות מאתגר לחלק מן הילדים, אנחנו כאן כדי לעזור לך לעזור לו לעשות את הצעד הראשון בצורה המושלמת.

הליכה הינה דבר מאוד משמעותי לילדך כמו גם לכם כהורים. ההליכה הינה אחד מסימני ההיכר שילדך מתפתח בצורה תקינה. ילדך צפוי לעשות את צעד ראשון שלו סביב גיל שנה עד שנה וחצי בערך. לפני כן, ישנם מספר דברים חשובים שעלייך לדעת.

 

האם התינוק שלי מוכן?

שלב העמידה וההליכה הוא השלב הסופי בהתפתחותו של התינוק. הצעד הראשון יגיע כאשר ילדך יצבור מיומנות שמשלבת כמה מערכות גופניות שונות. על מנת שיצליח, עלינו לגרום לו להרגיש ביטחון.

 

מה לא לעשות?

אנחנו כהורים צריכים לנסוך בו ביטחון ורוגע. לכן חשוב לא לנסות לגרום לו ללכת בכוח, או להעמיד אותו לפני שהוא עושה זאת בכוחות עצמו. התינוק עלול לרגיש את הלחץ המופעל עליו ודבר זה יגרום לפעולה ההפוכה ואף יעכב אותו מלהתחיל ללכת.

 

שלבים חשובים בדרך

לפני שיצליח להתרומם בעצמו ולעמוד על שתי רגליו באופן עצמאי, תינוקך ירכוש מספר תנוחות מקדימות שיקנו לו את הביטחון והחוזק שהוא צריך.

למשל, שכיבה על הבטן והרמת הראש חשובה ללימוד איזון ושיווי משקל.

ההתהפכות מצביעה על היכולת להשתמש בשרירים הצדדיים שנמצאים בצדי הגוף, בעזרתם לומד התינוק לשמור על שיווי משקל בזמן עמידה.

זחילת גחון מחזקת את שרירי הגב, משפרת תנועתיות, מתאמת את יכולות ההצלבה בין הידיים והרגליים ומתרגלת את הפעוט לדחוף באמצעות הרגליים.

הישיבה מחזקת את שרירי הגב ומתרגלת מצב של שיווי משקל עד לקימה מלאה.

חשוב לציין שזחילה היא שלב מקדים להליכה אבל היא אינה שלב הכרחי. 10% – 15% מהילדים מתחילים ללכת ללא שלב הביניים של הזחילה.

 

אז מה כן אפשר לעשות?

ישנן מספר פעולות שתוכל/י לבצע בקלות.

לדוגמא, כשהתינוק זוחל על 6 אפשר לעודד אותו להרים יד כלפי מעלה עם צעצוע או חפץ. תוכלי גם לעודד את התינוק לעלות ולטפס במדרגות בכוחות עצמו, בהשגחה צמודה כמובן.

תוכל/י לבצע תרגיל הפלות מגבהים שונים. למד/י את תינוקך להרגיש נוח תוך כדי נפילה. אנו ממליצים לקחת מצע רך כמו כריות גדולות ורכות, פוך או פוך ולתת לו להרגיש ולחוות נפילות עדינות מגבהים שונים. הקפידו לבצע את התרגיל בהדרגה ובאמצעות משטח נוח.

תוכל/י גם לשחק עמו משחקי העברות משקל – ע"י השענת תינוקכם כנגד קיר והגשת חפץ כמו בובה שיושיט אליו את ידיו ויעביר את משקלו קדימה.

 

הקצב הנכון

לסיכום, חשוב שנזכור שצעדים הראשונים של התינוק מלאים בחששות. עלינו להרגיע אותו ולתת לו לעשות זאת בזמן שלו. הצעד הראשון אמור לקרות בין שנה לשנה וחצי, אך ייתכנו סטיות לכאן או לכאן, יכול להיות שהפעוט יתחיל לצעוד לפני ויכול להיות אחרי, כל אחד והקצב שלו.

 

 

תינוק הולך

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא