חיפוש

7 בעיות עיניים שאסור לכם להתעלם מהן

 

בעיות בראייה הן נפוצות מאוד כיום. חשוב מאוד לזהות אותן מוקדם ככל האפשר כדי למנוע נזק בלתי הפיך לעיניים ולראייה. במאמר זה נסקור 7 בעיות עיניים נפוצות שלא כדאי להתעלם מהן.

 

1 – קוצר ראייה

קוצר ראייה היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר. היא מאופיינת בראייה מטושטשת, בעיקר במרחק. מצב שכזה נגרם בדרך כלל מהתעגלות לא תקינה של העדשה בעין. ככל שהבעיה מחמירה, גם הטשטוש גדל. אם מתעלמים מירוד בראייה הוא עלול להחמיר עם הזמן. לכן חשוב לאבחן אותו מוקדם ולטפל בו בעזרת משקפיים או עדשות מגע.

קוצר ראייה

2 – גלאוקומה

גלאוקומה היא מחלת עיניים שבה לחץ התוך עיני גבוה באופן בלתי תקין. ללא טיפול, גלאוקומה יכולה לגרום נזק בלתי הפיך לעצב הראייה ולשדה הראייה. בשלבים המוקדמים גלאוקומה בדרך כלל אינה גורמת לתסמינים וקשה לזהות אותה. לכן חשוב לעבור בדיקות עיניים תקופתיות הכוללות בדיקת לחץ תוך עיני. גלאוקומה ניתנת לטיפול יעיל על ידי מומחה לרפואת עיניים ומנתח שביכולתו להחליט על מגוון טיפולים בעזרת טיפות עיניים, לייזר או ניתוח.

 

3 – יובש בעיניים

יובש בעיניים הוא בעיה נפוצה המאופיינת בתחושת צריבה, עקצוץ או גרד בעיניים. סיבות שכיחות כוללות שימוש ממושך במסכי מחשב, תנאי סביבה יבשים, ותופעות לוואי של תרופות. אם מתעלמים מיובש בעיניים הוא עלול לגרום לדלקת ופגיעה בקרנית. קיימות טיפות לחות מיוחדות ליובש בעיניים שכדאי להשתמש בהן.

 

4 – זיהומים בעין

דלקות וזיהומים בעין הם בעיות שכיחות הדורשות טיפול אנטיביוטי. דלקת הלחמית (קונג'ונקטיביטיס) ודלקת העפעף (בלפריטיס) הן דוגמאות נפוצות לזיהומים כאלה. התסמינים כוללים אדמומיות, נפיחות, מוגלה והפרשה מהעין. התעלמות מזיהומי עין עלולה לגרום לנזק חמור לעין ואף לאובדן ראייה.

 

5 – ניוון מקולרי

ניוון מקולרי מתרחש כאשר הרשתית ניזוקת באופן הדרגתי בשל זרימת דם לקויה. זהו גורם העיוורון השכיח ביותר בקרב מבוגרים מעל גיל 60. התסמינים כוללים עיוותים בראייה מרכזית, קושי בראיית פרטים, וראיית נקודות כהות. עם הזמן הראייה הולכת ומתדרדרת. אין טיפול להפוך נזק שכבר נגרם, אך ניתן לעצור נזק נוסף. לכן זיהוי מוקדם של המחלה קריטי.

 

6 – צהבת בעיניים

צהבת בעיניים (צהבת עינית) מתרחשת כאשר רמות בילירובין גבוהות בדם מצביעות על בעיית כבד אפשרית. התסמינים כוללים צבע צהבהב בלובן העין, גרד ורגישות לאור. אם צהבת בעיניים  נשארת ללא טיפול, היא יכולה לגרום נזק לעצב הראייה. בדיקות דם מקיפות יכולות לאבחן את הגורם ולטפל בבעיית הכבד המקורית.

 

7 – קוצר ראייה בילדים

עיוותים בראייה נפוצים מאוד אצל ילדים, במיוחד קוצר ראייה ורוחק ראייה. גם אסטיגמטיזם (עיניים עצלות) נפוץ. עיוותים אלה, אם לא מטופלים, עלולים להשפיע באופן משמעותי על התפתחות תקינה של ילדים. השפעות שליליות אפשריות כוללות קשיים בלימודים, בעיות התנהגות וקשיים חברתיים.

לכן חשוב מאוד לבצע בדיקות ראייה תקופתיות לילדים החל מגיל צעיר. בדיקה שגרתית של עיניים אצל אופטומטריסט או רופא עיניים עשויה לזהות בעיות ראייה בשלב מוקדם. אבחון מוקדם וטיפול מתאים, בין אם במשקפיים, עדשות מגע או ניתוח, יכול למנוע הידרדרות ולשפר משמעותית את איכות החיים.

בעיות עיניים

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא