חיפוש

כל המידע על צילינדר בעיניים 

העין האנושית היא פלא של מורכבות. מרכיביה השונים פועלים יחד כדי לספק לנו את יכולת הראייה. אך עם המורכבות עולות לא מעט בעיות – אחת מהן היא הצילינדר בעין. צילינדר, או בשמו המדעי אסטיגמציה הוא ליקוי ראייה נפוץ המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם.

הוא נגרם כתוצאה מעיוות בצורת הקרנית, מה שגורם לאור להיכנס לעין בצורה לא אחידה ולפגוע ביכולת המיקוד. כתוצאה מכך, אנשים עלולים לחוות ראייה מטושטשת, מעוותת או כפולה, מקרוב ומרחוק.

 

מהם הסימפטומים של צילינדר?

אנשים עם צילינדר בעין עשויים לחוות מגוון סימפטומים ביניהם:

  • ראייה מטושטשת או מעוותת – זהו אחד הסימנים הנפוצים ביותר.
  • קושי בראיית לילה – אנשים עם צילינדר עשויים לחוות קושי בראיית עצמים בחושך או בתנאי תאורה נמוכים.
  • עייפות עיניים – לאחר זמן קצר של קריאה או עבודה מול מחשב, העיניים מתעייפות כיוון שנדרש מהן מאמץ ראייתי.
  • כאבי ראש – במיוחד אצל אנשים שאינם מרכיבים משקפיים או עדשות מגע מתאימות.

מהם הסימפטומים של צילינדר

כיצד ניתן לאבחן צילינדר?

– כיום, ניתן לאבחן בהליך פשוט על ידי רופא עיניים האם קיים צילינדר בעין. תחילה יבדוק הרופא את חדות הראייה שלכם. הוא יבקש מכם לקרוא אותיות ומספרים מלוח ראייה ממרחקים שונים. מטרת הבדיקה היא לבדוק את חדות הראייה מקרוב וממרחק.

– בשלב השני תתבצע בדיקת מיקוד. רופא העיניים יבקש מכם להתמקד במכשיר מיוחד הנקרא "פורופטר". מכשיר זה מכיל מגוון עדשות שונות והשימוש בו נעשה כדי למצוא את העדשה המתאימה ביותר לתיקון הצילינדר שלכם.

– בשלב השלישי מטפטפים טיפות לעיניים כדי להרחיב את האישונים, וכך הרופא יכול לבחון את בריאות הרשתית העדשה והקרנית.

– לבסוף תתבצע מדידת קימור הקרנית. מדידה זו מאפשרת לרופא לקבוע את חומרת הצילינדר שלכם. לאחר ביצוע הבדיקות הללו, רופא עיניים יוכל לקבוע האם אתם סובלים מצילינדר ומהי חומרת הליקוי. חשוב לציין שהבדיקה לא כואבת ואינה פולשנית.

כיצד ניתן לאבחן צילינדר

כיצד מטפלים בצילינדר?

ישנן מספר דרכים לטיפול בצילינדר:

  1. משקפיים – משקפיים עם עדשות צילינדר הן הדרך הנפוצה ביותר לתקן את הליקוי. העדשות מעוותות את האור הנכנס לעין, ומפצות על העיוות בקרנית או בעדשה.
  2. עדשות מגע – פועלות באופן דומה למשקפיים, אך הן מונחות ישירות על פני העין. הן נוחות יותר עבור אנשים מסוימים, אך דורשות טיפול ותחזוקה רבה יותר.
  3. ניתוח – במקרים חמורים ניתן לתקן צילינדר באמצעות ניתוח לייזר. ניתוח זה משנה את צורת הקרנית ומאפשר לאור להתמקד בצורה נכונה. ישנם סוגים שונים של ניתוחי לייזר כמו למשל: PRK וLASIK.

 

האם ניתן למנוע צילינדר?

לא ניתן למנוע צילינדר, אך ניתן לאבחן ולטפל בו באופן מוקדם. חשוב לעבור בדיקות עיניים תקופתיות, במיוחד אם אתם חווים כל אחד מהסימפטומים שהוזכרו.

 

לסיכום

צילינדר, או בשמו המדעי אסטיגמציה, הוא ליקוי ראייה שכיח הגורם לראייה מטושטשת או מעוותת. הוא נגרם כתוצאה מעיוות בקרנית או העדשה, וניתן לתיקון בקלות באמצעות משקפיים, עדשות מגע או ניתוח לייזר. חשוב לעבור בדיקות עיניים תקופתיות כדי לאבחן צילינדר ולטפל בו באופן מוקדם. טיפול נכון יכול לשפר משמעותית את איכות הראייה ולמנוע סיבוכים נוספים.

כל המידע על צילינדר בעיניים 

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
ניתוח עין
קטרקט בלייזר

קטרקט, עכירות העדשה הטבעית של העין, הוא מצב שכיח הקשור לגיל, שיכול להשפיע באופן משמעותי על איכות הראייה ואיכות החיים הכללית. בגישה המקובלת, ניתוח קטרקט

קרא עוד »
ניתוח לייזר PTK
ניתוח לייזר PTK

ניתוחי עיניים בלייזר נחשבים לאחד הפיתוחים המשמעותיים ביותר בעולם רפואת העיניים, אשר מאפשר כיום לרופאים לטפל בלקויות ראייה שונות ואף לעזור למטופלים להיפטר מהתלות במשקפיים.

קרא עוד »