חיפוש

10  דרכים לטפל בלימפאדמה

לימפאדמה היא בצקת הנגרמת כתוצאה מכשל מערכתי במערכת הלימפה המביאה להצטברות נוזלים באזורים מסוימים בגוף. הכשל במערכת הלימפה נוצר לעתים קרובות כתוצאה מטיפול בסרטן, ניתוח וזיהומים שונים. גישות טיפול שונות יכולות לסייע בשיפור המצב ובשיפור איכות החיים של הסובלים ממנה.

חשוב לציין שעליך להתייעץ עם מטפל מוסמך בכדי לקבל אבחנה מדויקת ודרך טיפול מותאמת לך. ריכזנו כאן עבורך את דרכי הטיפול העיקריות לטיפול בלימפאדמה.

 

דרכי הטיפול בלימפאדמה

יש לא מעט דרכי טיפול בלימפאדמה. ריכזנו כאן את המובילים שבהם. נתחיל מדרכי המניעה ואח"כ נעבור לסוגי הטיפולים הנפוצים.

דרכי הטיפול בלימפאדמה

פעילות גופנית מותאמת

פעילות גופנית בעצימות נמוכה יכולה לסייע למצב. עיסוק בתרגילים בעצימות נמוכה מסייע בשיפור זרימת הלימפה ותפקוד השרירים. פעילויות כמו הליכה, שחייה ויוגה יכולות להועיל. עם זאת, חיוני להתחיל לאט ובהדרגה ולאחר מכן להגביר את העוצמה בהתאמה.

 

הקפדה על היגיינה

אם נפצעתם או שאתם לאחר ניתוח, חשוב מאוד לטפל בעור ולשמור על היגיינה למניעת זיהומים העלולים להוביל לסיבוכים שונים.

 

שמירה על משקל תקין

עודף משקל עלול להחמיר את תסמיני הלימפה, ולכן חשוב לשמור על משקל תקין בהקשר לכך.

 

אביזרים למניעת פצעי לחץ

כרית למניעת פצעי לחץ יכולה לסייע בהפחתת העומס הלא מאוזן על הגוף. חשוב לציין כי מזרן לחץ / כרית לחץ יש להתאים לגיל המטופל ולסוג הפגיעה ממנה הוא סובל.

אביזרים למניעת פצעי לחץ

ניקוז לימפתי ידני

טיפול בעיסוי, ישנו סוג מיוחד של עיסוי הממריץ את מערכת הלימפה ועוזר להרחיק את עודפי הנוזלים מהאזור הפגוע. פנו רק אל מטפלים מוסמכים בעלי ניסיון בטיפול בלימפאדמה.

 

אביזרים אלסטיים

לבישת שרוולים אלסטיים, גרביים או תחבושות יכולה לעזור להפחית את הנפיחות על ידי מתן לחץ חיצוני לאזור הפגוע. בגדים אלה צריכים להיות מותאמים ללובש באופן מדויק.

 

תרופות

במקרים מסוימים, ניתן לקבל מרשם לתרופות שנועדו להפחית את אצירת הנוזלים. עם זאת, השימוש בהם מוגבל בדרך כלל, ויש לקחת אותם בזהירות.

 

חבישה

הרמת האיבר הפגוע מעל רמת הלב במידת האפשר יכולה לסייע בהפחתת הנפיחות, שכן היא מאפשרת זרימת דם מואצת.

 

התקני דחיסה פניאומטיים

דחיסה פנאומטית מתבצעת באמצעות מכשירים שהם מעין שרוולים מתנפחים המפעילים לחץ על האיבר הפגוע, תוך קידום תנועת נוזל הלימפה. בשביל למנוע את חזרת נוזל הלימפה למקום, חובשים את המקום.

 

ניתוח

ניתן לבצע ניתוח להעברת בלוטות הלימפה מגפה לגפה בכדי לחדש את ניקוז הנוזל הלימפי לאחר הפגיעה. יש ניתוחים בהם מחברים את צינוריות הלימפה לוורידים סמוכים. ניגשים לניתוח רק במקרים מורכבים ממש.

 

לסיכום

כדי ליצור תוכנית טיפול מקיפה המותאמת למצב הלימפאדמה ממנה אתה סובל, כדאי לפנות להתייעצות מקצועית עם רופא שמבין בתחום. התערבות מוקדמת וניהול עקבי הם המפתח לשליטה בתסמיני בצקת לימפה ולמניעת סיבוכים בהמשך.

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
סוכרת
מהי סוכרת ואיך מטפלים?

בשנים האחרונות סוכרת הפכה לאחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם בכלל ובישראל בפרט. כך שאם אובחנתם עם סוכרת, בכל שלב, תדעו שאתם לא לבד. עם נפוצות

קרא עוד »